اگر شما خودروی تیبا دارید و جزء آن دسته از افراد هستید که علاقه دارید کارهای فنی مربوط به اتومبیل‌تان مثل تعویض فیلتر روغن را خودتان انجام دهید و تصمیم گرفته‌اید این کار را برای اولین‌بار امتحان نمائید، نخست باید بدانید که جای فیلتر روغن تیبا کجاست؟

برای پاسخ به این سوال و انجام صحیح عملیات تعویض فیلتر، پیشنهاد ما به شما این است که با وجود مشاهده ویدئوهای آموزشی برای تعویض فیلتر روغن تیبا، که ممکن است این کار را بسیار ساده جلوه دهند، برای شروع بهتر است این کار را حتماً در حضور شخصی متخصص انجام دهید تا از بروز خطاهای احتمالی و آسیب رسیدن به خودرو، جلوگیری به عمل آید.

 

شایان ذکر است که حجم و قیمت فیلتر روغن سرکان بدون فیلتر نیز معال 3 لیتر اعلام شده است. برای اطلاع از حجم روغن موتور تیبا با فیلتر می‌توان گفت که طبق نظر کارشناسان و سازندگان این خودرو حجم دقیق آن معادل 3750 سی سی می‌باشد که اغلب حجم آن را 3.5 لیتر عنوان می‌نمایند.

چرا که در صورت انجام کوچک‌ترین اشتباه ممکن است صدمات و آسیب‌های جدی به خودرو وارد شده و در این صورت حتی با داشتن گارانتی، با مراجعه به نمایندگی نیز نمی‌توانید کاری از پیش ببرید و زیان وارده جبران نخواهد شد.

فیلتر روغن صنعتی

امروزه دارندگان وسیله نقلیه اهمیت زیادی به موتور خودرو می دهند و از روغن موتور مرغوب تهیه می کنند. اما هر چقدر کیفیت یک روغن موتور خوب باشد باز هم به مرور زمان دچار آلودگی می شود. بدین جهت برای حل این مشکل از فیلتر روغن صنعتی می توان استفاده نمود که نقش مهمی در تمیزی روغن موتور دارد.

چرا که اگر روغن موتور برای مدتی بدون فیلتر بماند، ذرات ریز به داخل موتور نفوذ نموده و به قطعات ماشین مانند پمپ روغن فرسوده می گردد.

ما سعی نموده ایم به دو نوع از فیلتر روغن هیدرولیک بپردازیم که بسیار پرکاربرد می باشد و باعث می شود عملکرد خودرو افزایش یابد. لازم به ذکر است که شما با رعایت این نکات می توانید از موتور و قطعات مربوط به یکدیگر محافظت نمایید.

در نتیجه حتی ممکن است به سطوح یاتاقان موتور نیز آسیب جدی برساند.پس آگاه شدیم که وجود فیلتر روغن در موتور امری بسیار ضروری است و عدم توجه به آن خسارات زیادی برای ما به وجود می آورد. لازم به ذکر است که این آلودگی می تواند به صورت جامد، گاز یا مایع باشد.

همچنین فیلتر روغن مناسب از نشت روغن جلوگیری می نماید و اگر این چنین نباشد و فیلتر نامناسب باشد آسیب جدی به موتور وارد می شود و این خسارات سنگین خواهد بود.

این دستگاه بر اساس متریال ها و مواد اولیه ای که برای تولید فیلتر روغن ها در نظر گرفته می شوند عمل می کنند زیرا مدل های این فیلتر، از طراحی های پیچیده ای تشکیل شده اند که قطعات آن باید بطور کامل و صحیح در جای یکدیگر قرار بگیرند. همچنین طوری طراحی شده اند که ناخالصی ‌های موجود در روغن را جلوگیری نموده و اصطکاک هایی که قطعات موتور در حال کار کردن هستند را متوقف می‌ کنند.

چگونه فیلتر روغن پراید را عوض کنیم

تعویض فیلتر روغن خودرو  پراید برای موتور و سلامتی خودرو بسیار مهم و حیاتی می باشد.شاید از خود پرسیده اید چگونه فیلتر روغن پراید را عوض کنیم؟

مرحله اول :ابتدا با مراجعه به دفترچه خودرو مشخص می شود که چه نوع روغن و فیلتر روغن سرکان مناسب خودروی شما می باشد.

به عنوان مثال طبق دفترچه راهنمایی خودروی پراید، روغن مناسب و مورد تایید این خودرو 20W50 می باشد.مرحله دوم :خودرو را بالا ببرید و با استفاده از وسایل مورد نیاز نظیر آچار (14 و 17) و یک عدد سطل و آچار مخصوص فیلتر روغن تهیه کرده و بخش جلویی خودرو را جک زده و بالا ببریدمرحله سوم:در پوش خودرو را باز کرده و اجازه دهید که روغن خودرو به درون سطل مشخص شده ریخته و صبر کنید تا کاملا تخلیه شود. این فرایند حدودا چند دقیه زمان خواهد برد پس صبور باشید. معمولا میزان روغن پراید حدودا 3750 سی سی و اگر بدون فیلتر باشد 3000 خواهد بود.

مرحله چهارم:پس از خالی شدن روغن  با استفاده از یک دستمال شروع به تمیز نمودن سوراخ خروجی یا همان کارتر نمایید.با استفاده از آچار فیلتر روغن قدیمی را باز کنید و با اطمینان به خروج روغن های قدیمی خارج شده، کمی روغن جدید روی فیلتر رخته و در آن را در جای خود محکم ببندید و از محم بودن آن اطمینان حاصل نمایید. تا اینجا شما فیلتر روغن خودروی خود را به خوبی انجام داده اید.نکته: به هیچ عنوان از آچار مخصوص باز کردن فیلتر روغن خودرو برای بستن استفاده نکنید زیرا این امر موجب آسیب دیدگی فیلتر شما می شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *