از لحاظ تاریخی، روغن موتور گتکس فقط مخلوطی از روغن پایه و مواد افزودنی بود که برای روانکاری قطعات موتور، کاهش اصطکاک، تمیز کردن، خنک کردن و محافظت از موتور استفاده می شد.

هرآنچه که درباره روغن موتور باید بدانید

با این حال، روغن‌های موتور مصنوعی مدرن ترکیبی پیچیده از روغن‌های پایه و اجزای افزودنی هستند که برای انجام کارهای مختلف طراحی شده‌اند:

جداسازی و روانکاری قطعات متحرک
کاهش سایش موتور
کمک به جلوگیری از ایجاد رسوب بر روی اجزای داخلی موتور
حذف و معلق کردن کثیفی ها و آلاینده های روغن تا زمانی که بتوان این آلودگی ها را در تعویض روغن بعدی پاک کرد.
قطعات موتور خنک کننده
افزایش راندمان سوخت موتور
ارائه حفاظت در طیف وسیعی از دماها
هیدرولیک عملیاتی در زمان بندی متغیر سوپاپ
کمک به حفاظت از سیستم انتشار گازهای گلخانه ای
به عبارت دیگر، روغن موتور مصنوعی مدرن بسیار بیشتر از روانکاری انجام می دهد. این مسئول محافظت از سایش موتور و بهبود عملکرد موتور و همچنین محافظت کامل از تمام قطعات متحرک است.

روغن موتور از دو جزء اصلی – روغن های پایه و مواد افزودنی تشکیل شده است. روغن های پایه 70 تا 90 درصد از کل را تشکیل می دهند و از گاز طبیعی یا نفت خام تولید می شوند، در حالی که افزودنی ها 10 تا 30 درصد باقی مانده را تکمیل می کنند و می توانند چیزهای مختلفی باشند.

آشنایی با روغن موتور خودرو و عملکرد آن

روغن موتور صادراتی

این افزودنی ها از جمله موارد زیر هستند

پراکنده کننده ها
مواد شوینده
افزودنی های ضد سایش
اصلاح کننده های اصطکاک
آنتی اکسیدان ها
افزودنی های ضد کف
بازدارنده های خوردگی
بهبود دهنده های شاخص ویسکوزیته
داروهای کاهش دهنده نقطه ریزش

چرا قابلیت تمیز کردن روغن موتور مهم است؟

هر بار که موتور شما کار می کند، محصولات جانبی حاصل از احتراق، روغن موتور شما را آلوده می کند. اگر آلاینده ها در روغن جمع شوند، می توانند ته نشین شوند و لجن و رسوب در موتور ایجاد کنند. استفاده از روغن موتور با کیفیت پایین، بی توجهی به تعویض روغن و مسائل مربوط به تعمیر و نگهداری نیز می تواند منجر به تشکیل لجن در موتور شما شود.

اگر اجزای موتور و مسیرهای روغن کثیف باشند، عملکرد، کارایی و کیفیت خودروی شما کاهش می یابد. رسوبات همچنین گرما را مانند یک پتوی عایق در داخل موتور شما به دام می‌اندازند. به همین دلیل مهم است که از روغن موتوری مانند روغن موتور فول سنتتیک Pennzoil Platinum® با فناوری PurePlus استفاده کنید که به تمیزتر ماندن موتورها از هر روغن موتور مصنوعی پیشرو کمک می کند.

Disperants چیست؟

یک ماده پراکنده با کمک به جلوگیری از تشکیل لجن بر روی قطعات داخلی موتور با تعلیق آلاینده ها در روغن تا زمانی که در تعویض روغن بعدی پاک شود و موتور شما تمیزتر بماند، از عملکرد موتور شما محافظت می کند. خیلی ها برایشان سوال است که روغن موتور ایرانول 12000 چند کیلومتر است که در این مقاله توضیحات مناسب در این رابطه بیان شده است.

مواد شوینده چیست؟

مواد شوینده بر روی سطوح با دمای بالا مانند ناحیه رینگ پیستون و زیر تاج پیستون عمل می کنند و به جلوگیری از رسوب کمک می کنند. این کار در برابر سایش موتور محافظت می کند و عملکرد و کارایی وسیله نقلیه شما را افزایش می دهد. این مواد شوینده در طول عمر تعویض روغن شما مصرف می شوند.

چرا افزودنی های ضد سایش مهم هستند؟

نقاط فشار بالا، مانند بین لوب میل بادامک و پیروان آن، می تواند به بیش از 200000 پوند در هر اینچ مربع فشار برسد! افزودنی های پیشرفته ضد سایش در Pennzoil Synthetics، مانند ZDDP یا “زینک”، یک لایه محافظ را تشکیل می دهند که نازک تر از یک تار موی انسان است، اما می تواند ضربه را در نقاط فشار بالا در داخل موتور شما جذب کند. این لایه از تمام قطعات موتور شما در برابر سایش ناشی از اصطکاک و گرما محافظت می کند.

افزودنی‌های ضد سایش در دماهای بالا و شرایط بار بالا عمل می‌کنند و از قطعات موتور مانند لوب‌های میل بادامک، بالابرها، رینگ‌های پیستون و دیواره‌های سیلندر محافظت می‌کنند. افزودنی‌های ضد سایش این سطوح را در یک لایه یا لایه قربانی می‌پوشانند که به عنوان محافظت مصرف می‌شود. بدون این “لایه قربانی”، تماس فلز با فلز رخ می دهد. مانند مواد شوینده، افزودنی های ضد سایش نیز در طول عمر تعویض روغن مصرف می شوند. این دلیل دیگری است که باید همیشه روغن خود را در فواصل زمانی توصیه شده تعویض کنید.

 

اصلاح کننده های اصطکاک چه کاری انجام می دهند؟

اصلاح کننده های اصطکاک بسیار ساده هستند – آنها اصطکاک را تحت بارهای بالا و دمای بالا کاهش می دهند. این از قطعات موتور شما در برابر سایش محافظت می کند و به حفظ حداکثر راندمان، عملکرد و مصرف سوخت کمک می کند. اثربخشی این افزودنی ها با گذشت زمان با افزایش سن روغن کاهش می یابد.

دلیل اینکه روغن شما به آنتی اکسیدان نیاز دارد

اکسیداسیون ناشی از قرار گرفتن روغن در معرض اکسیژن در دمای بالا است. چیز بدی است. نتایج چنین مواجهه ای می تواند تجزیه روغن را تسریع کند و به غلیظ شدن، لجن و رسوب روغن کمک کند. این تجمع کثیفی عملکرد و کارایی وسیله نقلیه شما را کاهش می دهد. آنتی اکسیدان ها به کاهش اکسیداسیون در روغن کمک می کنند تا موتورها را تمیز نگه دارند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *